• ۰۲۱-۶۶۹۰۳۶۸۱
  • ۰۹۹۰۶۰۵۱۳۸۴
  • برای ثبت درخواست مراجعه حضوری، تماس حاصل فرمایید.

طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور

طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور

طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور

به نام خدای عشق و زیبایی

طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور

اگر زوجین زن و شوهر هر دو مقیم خارج از کشور باشند مطابق ماده ۶ قانون مدنی ایران قوانین مربوط به احوال شخصیه از قبیل نکاح، طلاق، اهلیت اشخاص و ارث در مورد کلیه اتباع ایران ولو اینکه مقیم در خارجه باشند مجری خواهد بود.

 

روش اول:

بنابراین زوجین پس از دادخواست طلاق در محاکم محل اقامت خود و اخذ حکم طلاق از دادگاه مربوطه باید به یکی از مراکز اسلامی واقع در کشور محل اقامت خود مراجعه و صیغه طلاق را جاری کنند سپس این طلاق را به تایید مقامات ایرانی در سفارت ایران دفتر حفاظت از منافع یا کنسولگری ایران در آن کشور برسد و در نهایت از طریق ثبت در سامانه میخک وزارت امور خارجه اقدام شود.

 

زوجین می‌توانند با وکالت دادن به وکیل دادگستری یا شخص ثالثی (از اقوام و دوستان و…) از طریق سامانه میخک تنفیذ حکم دادگاه خارجی را از دادگاه های ایران بخواهند تا اعتبار قانونی خود را را به دست آورد.

 

روش دوم:

زوجین (زن و شوهر) هرکدام با وکالت دادن به شخص ثالث در ایران از طریق سامانه میخک  و با تایید وزارت امور خارجه می توانند اقدام کنند سپس شخص ثالث با مراجعه به یک وکیل دادگستری در ایران می‌تواند این روند رسیدگی را به سرانجام برساند.

 

روش سوم:

زوجین زن و شوهر هرکدام با وکالت دادن به وکیل دادگستری در ایران از طریق سامانه میخک و با تایید وزارت امور خارجه می‌توانند با آرامش خاطر کار خود را دنبال کنند و وکلای دادگستری به جای زوج این پرونده را به سرانجام خواهند رساند.

 

نکته: اگر زوجین هرکدام در یک شهر و یا کشور دیگری زندگی کنند تکلیف چیست؟

در این حالت اصلاً مهم نیست که هر دو نفر در شهرهای کشورهای متفاوت زندگی می کنند هر یک از آنها به طور جداگانه از طریق سامانه میخک می توانند به نماینده و وکیل خود در ایران به وکالت می دهند  تا  کارشان در ایران رسیدگی شود.

 

محدودیت قبل از ثبت و تنفیذ حکم طلاق در ایران:

 حکم طلاقی که در خارج از کشور صادر شده است باید در محاکم ایران ثبت و تنفیذ گردد تا اعتبار قانونی پیدا کند در غیر این صورت حکمی که در خارج از کشور صادر شده در ایران اعتباری نخواهد داشت.

 

چند نکته در مورد روش‌های طلاق:

 ۱) زمانی که زوجین بر سر مسئله طلاق توافق داشته باشند و حاضر به ادامه زندگی با یکدیگر نباشند این نوع طلاق طلاق توافقی نامیده می شود.

۲) طلاق به درخواست و اراده مرد می باشد( مطابق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی)

۳) طلاق به درخواست زوجه می باشد (مطابق مواد ۱۱۱۹ و ۱۱۲۹ و ۱۱۳۰)

 

قانون مدنی مهریه در طلاق توافقی خارج از کشور:

با عنایت به اینکه مطالبه مهریه یک دعوای مالی بوده و رسیدگی به آن در هر کشور متفاوت میباشد لذا مطالبه مهریه توسط وکیل در ایران اقدام شود.

پرداخت مهریه در طلاق توافقی بستگی به توافق زوجین دارد با توجه به اینکه نوع طلاق خلع می باشد زوجه باید مقداری از مهریه ولو (یک سکه) خود را بذل نماید.

 و من یتق الله یجعل له من امره یسرا (آیه ۴ سوره طلاق )هر که در رفتارش خدا را در نظر بگیرد کارهایش را برایش آسان می کند.

 

در طلاق توافقی چه مواردی مطرح و توافق می‌شود؟

 مسائل مختلفی چون مهریه(بخشیده شدن مهریه و یا پرداخت آن)، نفقه ،حضانت و نفقه فرزندان ،اجرت المثل ،تنصیف دارایی استرداد جهیزیه باید قبل از طلاق توافقی تعیین و تکلیف گردد.

 

نکته مهم:

در طلاق توافقی یکی از مدارکی که باید به دادگاه ارائه گردد گواهی عدم بارداری است بنابراین برای ایرانیان خارج از کشور به این صورت می باشد که زوجه باید در کشور محل زندگی خود به آزمایشگاه مراجعه و نتیجه آزمایش عدم بارداری را ضمیمه بقیه مدارک خود برای ارسال آماده نماید.

 

مدارک طلاق توافقی عبارتند از:

 ۱) شناسنامه زوجین (زن و شوهر)

۲) تصویر کارت ملی زوجین

۳) عقدنامه( در صورتیکه موجود نباشد رونوشت آن)

۴) توافقنامه طلاق توافقی

۵) گواهی عدم بارداری زوجه

 

چگونه می‌توان حکم طلاق که در دادگاه‌های خارج از کشور صادر شده در سامانه میخک به ثبت رساند؟

زوجین با حضور در کنسولگری ایران در کشور محل اقامت خود با ارائه مدارک ذیل می توانند اقدام به ثبت از طریق سامانه میخک نمایند:

۱) تکمیل فرم درخواست ثبت طلاق

۲) ارائه اصل شناسنامه ایرانی زوجین

۳) گواهی جاری شدن صیغه طلاق شرعی با توافق و امضای زوجین صادره از مراکز اسلامی مورد تایید کنسولی آن کشور

۴) ارائه اصل حکم نهایی طلاق صادره از دادگاههای آن کشور

 ۵) ارائه اصل گذرنامه ایرانی

 ۶) یک قطعه عکس جدید پاسپورت سایز از هر کدام از زوجین تمام رخ بدون کلاه و عینک و با زمینه سفید که مشخصات صاحبش در پشت آن نوشته شده عکس بانوان با حجاب اسلامی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.